Millal tulla? 2 nädalat – 12 kuud pärast sünnitust (parim aeg 2-3 kuud)

Mida sisaldab? Füsioterapeutiline hindamine. Kõhulihaste hindamine palpatsioonil ja ultraheliga, vaagnapõhjalihaste hindamine palpatsiooni teel, ultraheliga ja vastavalt vajadusele elektromüograafiaga. Teraapiaplaan. Edasised soovitused (igapäevaelu kui ka treeningud). Vajaduse korral kinesioteipimine, triggerpunktide mõjutamine jne,

Pärast sünnitust on Su kõhu- ja vaagnapõhjalihased välja venitatud ja Sul võib olla isegi tunne, et sul ei olegi enam lihaseid. Kuigi Sinu soov võib olla võimalikult kiiresti taastada oma figuur ja kaotada beebikilod, siis pea meeles, et esimesel 8 nädalal on oluline lasta kehal loomulikult taastuda. Sel perioodil ei ole soovituslik teha intensiivset treeningut ega alustada ka kõhulihaste treenimist traditsiooniliste harjutustega (istessetõusud, ülakehatõsted, plank, pilates 100 jms). See kehtib nii loomuliku sünnituse kui ka keisrilõike puhul.

Oluline on lasta spetsialistil hinnata kõhu- ja vaagnapõhjalihaste olukorda, sest need lihasgrupid on olnud 9 kuud suurenenud koormuse all. Füsioterapeut aitab kindlaks teha, kas esineb kõhu sirglihase lahknemist ehk diastaasi või mitte. See on väga oluline, sest diastaas võib süveneda ka sünnitusjärgsel perioodil seoses lapse eest hoolitsemisel kasutatavate füüsiliselt raskete/ koormavate ja ebaergonoomiliste võtetega. Samuti süveneb diastaas ka iga järgneva rasedusega ning oluline on taastada korsett pärast iga rasedust, mitte võtta plaani, et saan keha korda siis kui kõik lapsed on sünnitatud.

Samuti on oluline hinnata vaagnapõhjalihaseid, sest erinevaid vaagnapõhjahäireid, sh uriinipidamatust esineb väga palju ning sellega kindlasti ei pea leppima. Paljud naised teevad küll probleemi ilmnedes harjutusi, kuid eri uuringute andmetel 25-40% on vähenenud lihastunnetus ja nad ei oska õigesti vaagnapõhjalihaseid pingutada.

Kui 2 kuud pärast sünnitust esineb järgmisi kaebusi on kindlasti vajalik füsioterapeudiga konsulteerida:

  • Eriti ettevõlvuv kõht;
  • Seliliasendis pead või jalgu tõstes tekib kõhu keskjoonele esilevõlvumine või vagu;
  • Valu, mis lokaliseerub vaagnapiirkonnas, kõhuseina eesmises osas nabapiirkonnas või sellest allpool, alaseljas, ristluus või tuharates. Seljavalud.
  • Nabasong (naba punnitab välja);
  • Uriini, kõhugaaside või väljaheidete leke naerdes, köhides, hüpates, aevastades, raskusi tõstes, kõndides, joostes jne;
  • Uriini või väljaheite lekkimine täitunud põie või soolestiku korral;
  • Raskused mis tahes igapäevaste tegevuste sooritamisel, mis on tingitud valust, leketest, pingetest või muudest Sulle muret tekitavatest sümptomitest.

NB! Need sümptomid ei leevendu tavaliselt ise ja ei tasu loota, et äkki aasta pärast sünnitust on kõik korras.