NB! Kehtib kõikide kõhupiirkonna operatsioonide kohta (sh hüsterektoomia, kõhuplastikad jms).

Keisrilõike arm ja tekkinud liited võivad korsetilihaste vahel ühendused “sassi ajada”. Arm võib mõjutada korsetilihaste omavahelist sünergilist tööd, mille tagajärjel võivad tekkida erinevad probleemid. Keisrilõige on väga suur trauma nii lihastele, fastsiale, vere- ja lümfisoontele, närvidele kui kõõluselistele struktuuridele. See kõik mõjutab väga olulist piirkonda sinu kehas – sinu vundamenti. Keisrilõige on operatsioon, mille järel vajad taastusravi.

Taastusravivõtted pärast keisrilõiget

1. Lümfiteraapia

Keisrilõike korral katkestatakse naha pidevus, saavad kahjustada lümfisooned ja katkeb lümfivool. Horisontaalse lõike korral lõigatakse lümfisooned kogu alakõhu ulatuses läbi.

Manuaalne lümfimassaaž aitab kõrvaldada lümfisoonte purunemise tulemusel operatsiooni piirkonda seisma jäänud vedelikud ja jääkained, mida vereringe ei suuda suurenenud koormuse tõttu kõrvaldada.

Operatsioonide järel aitab lümfimassaaž kudedel paremini regenereeruda ehk taastuda, vähendades turse ja põletiku tekkimist ning hilisemat armistumist kirurgilise lõike piirkonnas. Seeläbi kiireneb ka keha taastumine keisrilõikest. Kui komplikatsioone ei ole, võib lümfiteraapiaga alustada kohe pärast keisrilõiget. Lümfiterapeut oskab hinnata ka armi ning vajadusel seda teipida.

Soovitame:

TALLINNAS: massöör-lümfiterapeut Anu Lumiste. NB! Anu teeb ka väga tõhusaid protseduure, mis aitavad kiirendada kõhulihaste taastumist (biostimulatsioon). Täpsem info: www.wellnessbody.ee

2. Armi mobiliseerimine

Armi mobiliseerimine on oluline, et arm ei jääks valulikuks, kiskuvaks ja liikumist takistavaks. Kaks kuud pärast operatsiooni ei tohiks arm ülemäärast ebamugavustunnet või liikuvuse piirangut põhjustada. Sellegipoolest tunnevad päris paljud naised keisriarmi piirkonnas ebamugavust ka pärast seda, kui arm on paranenud ja näeb normaalne välja. Ebamugavuste ennetamiseks konsulteeri füsioterapeudiga, kes kasutab erinevaid pehmekoeteraapia võtteid ning õpetab sind kõhtu masseerima.

Eriti oluline on füsioterapeudi poole pöördumine siis, kui keisrilõike arm muutus varases sünnitusjärgses perioodis põletikuliseks. See võib takistada armi paranemist ja põhjustada rohkem liiteid, liikuvuspiiratust kudedes, kõhukinnisust, soolevaevusi ja uriinipidamatust.

Keisrilõike armide mobiliseerimine: 

  1. Ülitundlikkuse vähendamine ja naha masseerimine (kuus nädalat pärast operatsiooni).
  2. Otsene armi venitamine (12 nädalat pärast operatsiooni).

PS! Armi mobiliseerimine aitab vähendada ka nn muffin topi (keisriarm soonib sisse ja tekitab kotikese armi peale), mis tuleneb liitunud armist ja muudab armi piirkonna esteetiliselt koledamaks.

Kui sulle teeb muret keisrilõike arm, mille tekkimisest on möödas juba mitu aastat, siis ka selle liikuvust saab paremaks muuta, nii et see igapäevast elu vähem segaks.   

3. Lihaste taastamine

Pärast sünnitust tuleb esmalt taastada sisemised kehatüvelihased. Selleks tuleb teha spetsiaalseid harjutusi, mis aktiveerivad lihased ja alles seejärel saab hakata lihaseid tugevdama. 

Kui tunned, et soovid pärast keisrilõikest taastumist (kõige varem neli kuud pärast operatsiooni) iseseisvalt treenida, siis võib sulle sobida 6-nädalane e-kursus “Kõhulihaste treenimine pärast keisrilõiget”, mida saad läbida kodust lahkumata. 

Kui soovid keisrilõikejärgset taastusravi, siis oled oodatud vastuvõtule Tallinnas või Tartus.

Naiste tervise füsioterapeudi esmane konsultatsioon 60 minutit

100€

Sisaldab ultraheliuuringut, manuaalset hindamist, kinesioteipimist, teraapiaplaani.

Soovi korral ligipääs 6-nädalasele online-programmile.

NB! Kui ONLINE broneerimissüsteemis vabasid aegasid ei ole, siis broneerige aeg helistades 1330!