NB! Järgnev jutt kehtib kõikide kõhupiirkonna operatsioonide kohta (sh hüsterektoomia, kõhuplastikad jms)!

Keisrilõikearm ja tekkinud liited võivad “ajada sassi” ühendused korsetilihaste vahel. Seda võib piltlikult võrrelda vooluahelaga- ainult suletud vooluahelas on elektrivool. Kui asendada vooluringi üks osa isoleeriga, siis vooluahel katkeb. Ehk siis keisriarm võib mõjutada korsetilihaste omavahelist sünergilist tööd, mille tagajärjel võivad tekkida erinevad probleemid. Keisrilõige on väga suur trauma nii lihastele, fastsiale, vere-ja lümfisoontele, närvidele ja kõõluselistele struktuuridele ning seda kõike nii olulises piirkonnas Sinu kehas- vundamendis. Nii nagu põlveoperatsioonijärgselt vajad Sa taastusravi, on see vajalik ka pärast keisrilõiget.

1.LÜMFITERAAPIA

Keisrilõike korral katkestatakse naha pidevus, saavad kahjustada lümfisooned ja nii katkeb ka lümfivool. Horisontaalse lõike korral lõigatakse läbi lümfisooned kogu alakõhu ulatuses.

Manuaalse lümfimassaaži peamine eesmärk on kõrvaldada lümfisoonte purunemise tõttu operatsiooni piirkonnas seisvad vedelikud ja jääkained, mida vereringe süsteem ei suuda suurenenud koormuse tõttu kõrvaldada.

Operatsioonide puhul aitab lümfimassaaž kudedel paremini regenereeruda ehk taastuda, vähendades turse ja põletiku kujunemist ning hilisemat armistumist kirurgilise lõike piirkonnas. Seeläbi kiireneb ka keha taastumine keisrilõikest. Lümfiteraapiaga võib alustada kohe pärast keisrilõiget kui puuduvad komplikatsioonid. Lümfiterapeut oskab hinnata ka armi ning vajadusel seda teipida!

Kõhukliinik soovitab:

TALLINNAS: massöör-lümfiterapeut Anu Lumiste, massöör- lümfiterapeut Triinu Mustonen. NB! Anu ja Triinu teevad ka väga tõhusaid protseduure, mis aitavad kiirendada kõhulihaste taastumist (biostimulatsioon). Täpsem info: www.wellnessbody.ee

2. ARMI MOBILISEERIMINE

Pärast esimest 1-2 kuud ei tohiks arm enam põhjustada ülemäärast ebamugavustunnet või liikuvuspiirangut. Sellegipoolest tunnevad päris paljud naised ebamugavust keisriarmi piirkonnas ka hiljem, isegi kui arm on paranenud ja näeb normaalne välja.

NB! Kui keisriarm muutus varajases sünnitusjärgses perioodis põletikuliseks, siis see võib takistada armi paranemist ja põhjustada ka rohkem liiteid, liikuvuspiiratust kudedes. Samuti kõhukinnisust/ soolevaevusi, uriinipidamatust.

Väga oluline, et arm ei jääks valulikuks, kiskuvaks ja liikumist takistavaks ning seetõttu on vajalik armi mobiliseerida. Oluline on konsulteerida füsioterapeudiga, kes kasutab erinevaid pehmekoeteraapia võtteid ning õpetab Sind kodus kõhtu masseerima.

FAAS 1–ülitundlikkuse vähendamine ja naha masseerimine (al 6 nädalat pärast operatsiooni või hiljem).

FAAS 2–otsene armi venitamine (al 12 nädalat pärast operatsiooni või hiljem)

PS! Armi mobiliseerimine aitab vähendada ka nn “muffin topi”(keisriarm soonib sisse ja tekitab kotikese armi peale), mis tuleneb liitunud keisriarmist ja muudab armi piirkonna esteetiliselt koledamaks.

3. SA EI SAA TUGEVDADA LIHAST, MIDA SA EI TUNNE!

Pärast sünnitust tuleb esmalt taastada sisemised kehatüvelihased- tuleb teha spetsiaalseid harjutusi, mis aktiveerivad lihased (nn „äratavad need üles“) ja alles seejärel saab hakata lihaseid tugevdama.

See on väga oluline ka seepärast, et keisrilõike puhul esineb päris palju probleeme vaagnapõhjalihastega- probleemiks võib olla nii pidamatus, suutmatus kontrollida vaagnapõhjalihaseid, tundetus, aga ka valulikkus.

Samuti võimetus kõhulihaseid efektiivselt treenida ning ebamugavustunne alakõhus trenni tehes (sh ei oska kõhtu enam sisse tõmmata). Palju esineb ka valulikkust kõhulihastes füüsiliselt pingutusel.

Naiste tervise füsioterapeudi konsultatsioon 60 minutit

80€

Sisaldab ultraheliuuringut, manuaalset hindamist, EMG-d, kinesioteipimist, teraapiaplaani.

NB! Veebibronnis on teenuse nimeks hetkel Sünnitusjärgne skriining.

NB! Kui ONLINE broneerimissüsteemis vabasid aegasid ei ole, siis broneerige aeg helistades 1330!