Naiste tervise füsioterapeut tegeleb lisaks kõhu sirglihase diastaasi diagnoosimisele ja raviplaani koostamisele ka rasedusest, sünnitusest, günekoloogilistest operatsioonidest või menopausist tingitud vaagnapõhjalihaste nõrkuse, lõtvuse ja lihastoonuse probleemidega, samuti lahkliha rebenditest tuleneva valu ja liikumispiiratuse probleemidega. Samuti on oodatud naised, kellel esineb vaagnavöötmevalusid või kes raseduse ajal soovivad ennetada erinevate probleemide teket.

Helle Nurmsalu, FT MSc
Konsultatsioonil hindan vastavalt probleemile süvendatult kõhulihaseid (palpatsioon/ ultraheli) ja/või vaagnapõhjalihaseid (palpatsioon/ ultraheli/ EMG), rühti ning probleemi tervikuna. Selle põhjal koostan teraapiaplaani ja annan koju korrigeerivate harjutuste kava. Vastavalt vajadusele kasutan ka kinesioteipi (nt kõhu-, seljalihastele, keisrilõikejärgselt jms), erinevaid manuaalseid võtteid kõhu- ja/või vaagnapõhjalihastele.
NB! Kui oled hiljuti sünnitanud, tule vastuvõtule pärast sünnitusjärgset kontrolli (6-8 nädalat), v.a. juhtudel kui esineb tõsisemaid muresid juba varem. Kui põhiprobleemiks on vaagnapõhjahäired on oluline enne teraapiat välistada infektsioonid (günekoloogiline läbivaatus).
Kõhulihaste hindamine ultraheliga
Hoolimata sellest, et oman suurt kogemust kõhulihaste hindamisel palpatsiooni teel (üle 3000 Eesti naise) on kõige objektiivsem viis kõhulihaste hindamiseks ikkagi ultraheli. Ultraheliga saab hinnata kõhu sirglihase lahknemist, st kui palju on sidekude üleveninud, mis seisus on kollageenkiud, kas kaasneb ka kõhuseina songasid. Lisaks hindame süvalihaste aktiveerumist, mis on väga oluline harjutuste õppimisel ja kehatunnetuse taastumisel. Ultrahelipilt on nn “biotagasisidevahend”, millega saab lihastele õigeaegset kokkutõmbumist “taasõpetada”.
Kerelihaste aktiveerimise optimaalse järjestuse ja mustri (ehk siis milline lihas, millal kokku tõmbub ja milliste teiste lihastega kooskõlas see toimub) taastamist nimetatakse süvalihaste treeninguks. On ülioluline, et enne jõuharjutuste juurde asumist õpitakse kerelihaseid õigesti aktiveerima, sest ei saa ju tugevdada lihast, mida aju nn kasutadagi ei oska!
Kombineerides kõhulihaste hindamise palpatsiooni teel ja ultraheliga saan koostada kõige optimaalsema teraapiaplaani ning ravitulemused on kõige paremad!
NB! Kõhu sirglihase lahknemist saab diagnoosida ultraheliga vaid vastava väljaõppe saanud arst, ultraheli spetsialist, füsioterapeut. Diastaasi ei saa diagnoosida palpatsiooni teel vähese kogemusega treener või sõbranna.

Vaagnapõhjalihaste hindamine
Kui peamiseks probleemiks on vaagnapõhjahäired, siis on väga oluline enne harjutuste õppimist hinnata ka vaagnapõhjalihaseid. Eesmärk on keskenduda õigete lihaste leidmisele ja treenimisele (biofeedback-meetodil), lisaks õpetan lõdvestumis-hingamistehnikaid, kasutan manuaalteraapiat ja koostan koduse harjutusvara.
- Sõrme abil läbi viidud tupesisene palpatsioon ja vaagnapõhjalihaste jõu hindamine. Samuti hindab terapeut, kas vaagnapõhjalihastes esineb triggerpunkte jms.
- EMG biofeedback. Kõhukliinikus kasutatakse vastavalt individuaalsele vajadusele vaagmapõhjalihaste hindamiseks EMG-d, mille käigus pannakse tuppe väike elektrood (ei ole valus), tänu millele on võimalik leida õiged lihased üles, õppida efektiivset harjutuste tehnikat ning tajuda, et vaagnapõhjalihaste pingutamine on tõeline trenn, mitte ainult pissihäda kinni hoidmine. Patsiendile on see väga informatiivne, sest ekraanil on kõik ka näha.
- Vastavalt vajadusele kasutame EMG lihasstimulatsiooni.

Soovitame füsioterapeudi poole pöörduda, kui esineb:
- ettevõlvuv kõht (KMI alla 25)
- nabasong (naba punnitab välja)
- seliliasendis pead tõstes tekib kõhu keskjoonele ülesvõlvumine või vagu
- esineb uriinilekkeid või gaasi- ja roojapidamatust
- valu vaagna piirkonnas, alaseljas, kõhus
- tunned sünnituse järel valu suguelundite piirkonnas (puhkeolekus, liikumisel, vahekorras olles või isegi günekoloogilise läbivaatuse ajal)
- suguelu on tundetu ja ebamugav
- esinevad günekoloogilised allavajed
- erinevate op-ide järgselt (keisrilõige, kõhuplastika, laparoskoopia, hüsterektoomia, songad jms).
- erinevad rasedusaegsed vaevused
- soov raseduse ajal end teadlikult treenida ning füüsiliselt sünnituseks ette valmistada
- samuti soovitame pöörduda neil, kes hoolimata regulaarsetest treeningutest ei ole kõhupiirkonda vormi saanud ja soovivad süstemaatiliselt ning efektiivselt korsetilihaseid treenima õppida.