Kõikidele sünnitanud naistele mõeldud kõhu- ja vaagnapõhjalihaste kontroll, mida soovitame läbida esimese 12 kuu jooksul pärast sünnitust. Kontrolli teostab kogenud naiste tervise füsioterapeut.

MILLAL SOOVITAME?

 • Sa tunned, et pärast sünnitust ei ole kõik päris nii nagu varem.
 • Tahad hakata trenni tegema, kuid ei ole päris kindel, mida ja millal võid.
 • Sul esineb Sul ebamugavusi, millest on piinlik rääkida (uriinilekked, tundetu seks jms).
 • Sa ei saa enam üldse aru, mis Su kõhulihastega toimub.
 • Sa tahad oma keha ja head enesetunnet tagasi, kuid ei tea, millest alustada.

Kõigile neile küsimustele vastamiseks ongi sünnitusjärgne skriining mõeldud. Ja kindlasti mitte vaid pärast esimese lapse sündi, vaid ka teise või kolmanda lapse järel. Skriining on mõeldud kõikidele sünnitanud naistele, kes soovivad end teadlikult pärast sünnitust taastada, kehatüvelihaseid tugevdada ja ennetada/ravida võimalikke kaasuvaid probleeme:

 • kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas;
 • pärast sünnitust on kõht muutunud kujuga, ettevõlvuv (süveneb päeva jooksul), lisaks võib esineda nabasong, valgejoonesong;
 • kõht ei allu treeningutele;
 • soov treenida kõhtu pärast keisrilõiget, kuid ei julge või ei tunne lihaseid;
 • erinevad vaagnapõhjaprobleemid – esineb uriinilekkeid (sh sportides), allavajesid (tupe eesseina/tagaseina; emaka allavaje jms);
 • tunned sünnituse järel valu suguelundite piirkonnas (puhkeolekus, liikumisel, vahekorras olles või isegi günekoloogilise läbivaatuse ajal);
 • suguelu on tundetu ja ebamugav;
 • valu vaagna piirkonnas, alaseljas, kõhus.

ENNE VASTUVÕTTU

Esmasel vastuvõtul vaatab naiste tervise füsioterapeut üle su kõhu- ja vaagnapõhjalihased (ultraheli, palpatsioon, elektromüograafia jms) ja keha tervikuna. Koos pannakse vastavalt sinu soovidele ja eesmärkidele paika edasise tegevus- ja/või teraapiaplaani. 

Enne esmakonsultatsiooni täida küsimustik, mille vastused annavad meile parema ülevaate Sinu tervisest ja on abiks probleemi hindamisel ning ravidiagnoosi kinnitamisel. Salvesta küsimustik arvutisse, täida ta arvutis või prindi välja. Saada küsimustik meile e-postile või võta konsultatsioonile kaasa.

KÜSIMUSTIK

MIDA VASTUVÕTT SISALDAB?

1. Kõhulihaste hindamine ultraheliga

Ultraheliga mõõdame, kui suur on vahe kõhu sirglihase kimpude vahel, kas see on normi piires või esineb diastaas. Samuti hindame sidekoe/kollageenkiudude olukorda ja süvalihaste aktiveerumist. Kui hindamine on teostatud, siis õpetab füsioterapeut ultraheli abil lihaseid õigesti aktiveerima, mis on väga oluline kehatunnetuse taastamisel ja harjutuste õppimisel ning selleks, et ka treeningud oleksid efektiivsed.

NB! Pärast sünnitust võib olla kõhulihastes teatav vahe ehk kui saad ise katsudes (või sõbranna/treener) kõhulihaste vahele 1-2 sõrme panna, siis see ei tähenda kohe, et sul on diastaas. Ultraheliga hinnates saame öelda täpselt, kas lihaste vahe on normi piires või on tegemist lihaste lahknemisega, mis vajab taastamist.

Kõhusirglihase vahe mõõtmine
Kõhulihaste aktivatsiooni hindamine (sisemine ja välimine kõhupõikilihas, kõhuristilihas)

2. Vaagnapõhjalihaste hindamine ultraheliga ja emg-ga

Kui peamiseks probleemiks on vaagnapõhjahäired, siis võib esmane vastuvõtt sisaldada ka vaginaalset vaagnapõhjalihaste hindamist (sõrmega või EMG-ga, ultraheliga). Hindamistulemuste järgi koostame individuaalse harjutuste programmi.

Biofeedback-meetodil treenimise eesmärgiks on leida õiged lihased üles, õppida efektiivset harjutuste tehnikat ning tajuda, et vaagnapõhjalihaste pingutamine on tõeline trenn, mitte ainult pissihäda kinni hoidmine. Patsiendile on see väga informatiivne tänu ekraanipildile (eelnevalt paneme tuppe väikese elektroodi, ei ole valus). Kui on probleeme lihastunnetusega või on tegemist närvikahjustusega, siis kasutame lisaks lihasstimulatsiooni.

Vaagnapõhjalihaste hindamine ultraheliga

3. Treeningteraapia ja soovitused treeninguteks

Kui Sul otseselt muresid ei ole, siis annab füsioterapeut Sulle soovitused sünnitusjärgseks treeninguks ja ka igapäevaeluks. Erinevate vaagnapõhja- ja kõhulihasteprobleemide korral aga on väga olulisel kohal harjutused, mida on oluline teha järjepidevalt taastusperioodi ajal (minimaalselt 3 kuud). Harjutused muutuvad vastavalt koormustaluvuse paranemisele.

Põhieesmärgid

 1. Lihastunnetuse taastamine.
 2. Lihaskoordinatsiooni taastamine.
 3. Lihasjõu taastamine ja soovi korral sujuv üleminek tavatreeningutele.

Sünnitusjärgne skriining ultraheliuuringuga 60 minutit

80€

Kõhu- ja vaagnapõhjalihaste hindamine eri meetoditega

Vajadusel pehmekoeteraapia, kinesioteip

Soovitused treeninguteks / teraapiaplaan probleemide korral

Ligipääs ONLINE programmi videojuhistega harjutustele (6 nädalat)

NB! Kui ONLINE broneerimissüsteemis vabasid aegasid ei ole, siis broneerige aeg helistades 1330!