Kõikidele sünnitanud naistele mõeldud kõhu- ja vaagnapõhjalihaste kontroll, mis on soovituslik läbida esimese aasta jooksul pärast sünnitust. Kontrolli teostab kogenud naiste tervise füsioterapeut.

Sulle sobib sünnitusjärgne läbivaatus ultraheliga, kui:

  • Sa tunned, et pärast sünnitust ei ole kõik päris nii nagu varem.
  • Tahad hakata trenni tegema, kuid ei ole päris kindel, mida ja millal võid.
  • Sul esineb ebamugavusi, millest on piinlik rääkida (uriinilekked, tundetu seks jms).
  • Sa ei saa aru, mis su kõhulihastega toimub.
  • Sa tahad oma keha ja head enesetunnet tagasi, kuid ei tea, millest alustada.

Sa ei pea nende muredega üksi olema, füsioterapeudi soovituste abiga saad oma elukvaliteeti tõsta. Läbivaatusele on soovitatav tulla iga lapse sünnitamise järel, mitte ainult pärast esimese lapse sündi. 

Skriining on mõeldud kõikidele sünnitanud naistele, kes soovivad end teadlikult pärast sünnitust taastada, kehatüvelihaseid tugevdada, ennetada või ravida võimalikke kaasuvaid probleeme:

  • Kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas.
  • Pärast sünnitust on kõht muutunud kujuga, ettevõlvuv (süveneb päeva jooksul), lisaks võib esineda nabasong, valgejoonesong.
  • Kõht ei allu treeningutele.
  • Soov treenida kõhtu pärast keisrilõiget, kuid ei julge või ei tunne lihaseid.
  • Erinevad vaagnapõhjaprobleemid – esineb uriinilekkeid (sh sportides), allavajesid (tupe eesseina või tagaseina; emaka allavaje jms).
  • Tunned sünnituse järel valu suguelundite piirkonnas (puhkeolekus, liikumisel, vahekorras olles või isegi günekoloogilise läbivaatuse ajal).
  • Suguelu on tundetu ja ebamugav.
  • Valu vaagna piirkonnas, alaseljas, kõhus.

Mida vastuvõtul tehakse?

Esmasel vastuvõtul vaatab naiste tervise füsioterapeut üle su kõhu- ja vaagnapõhjalihased (ultraheli, palpatsioon, elektromüograafia jms) ja keha tervikuna. Koos pannakse vastavalt sinu soovidele ja eesmärkidele paika edasine tegevus- ja/või teraapiaplaan. 

Kõhulihaste hindamine ultraheliga

Füsioterapeut mõõdab ultraheliga, kui suur on vahe kõhu sirglihase kimpude vahel, kas see on normi piires või esineb diastaas. Samuti hindab sidekoe ja kollageenkiudude olukorda ning süvalihaste aktiveerumist. Kui hindamine on teostatud, siis õpetab füsioterapeut ultraheli abil lihaseid õigesti aktiveerima. Õige lihaste aktiveerimine on väga oluline kehatunnetuse taastamisel ja harjutuste õppimisel ning selleks, et treeningud oleksid efektiivsed.

NB! Pärast sünnitust võib kõhulihaste vahel distants olla. Kui saad ise katsudes kõhulihaste vahele üks või kaks sõrme panna, siis see ei tähenda kohe, et sul on diastaas. Ultraheliga hinnates saab täpselt öelda, kas lihaste vahe on normi piires või on tegemist lihaste lahknemisega, mis vajab taastamist.

Kõhusirglihase vahe mõõtmine
Kõhulihaste aktivatsiooni hindamine (sisemine ja välimine kõhupõikilihas, kõhuristilihas)

Vaagnapõhjalihaste hindamine

Kui peamiseks probleemiks on vaagnapõhjahäired, siis võib esmane vastuvõtt sisaldada ka vaginaalset vaagnapõhjalihaste hindamist (sõrmega või EMG-ga, ultraheliga). Hindamistulemuste järgi koostame individuaalse harjutuste programmi.

Biofeedback-meetodil treenimise eesmärgiks on leida õiged lihased üles, õppida efektiivset harjutuste tehnikat ning tajuda, et vaagnapõhjalihaste pingutamine on tõeline trenn, mitte ainult pissihäda kinni hoidmine. Patsiendile on see väga informatiivne tänu ekraanipildile (eelnevalt paneme tuppe väikese elektroodi, mille paigaldamine ei ole valus). Kui on probleeme lihastunnetusega või on tegemist närvikahjustusega, siis kasutame lisaks lihasstimulatsiooni.

NB! EMG uuringu korral lisandub esmasel visiidil personaalse elektroodi hind 30 eurot (saab kasutada korduvalt ehk ühekordne lisaost). Kui on probleeme vaagnapõhjalihastega, siis soovitame koheselt broneerida Vaagnapõhjateraapia paketi, mis sisaldab kolme visiiti.

Vaagnapõhjalihaste hindamine ultraheliga

Treeningteraapia ja soovitused sünnitusjärgseks treeninguks

Kui sul otseselt muresid ei ole, siis annab füsioterapeut sulle soovitused sünnitusjärgseks treeninguks ja ka igapäevaeluks. Erinevate vaagnapõhja- ja kõhulihaste probleemide korral on väga olulisel kohal harjutused, mida on oluline teha järjepidevalt taastusperioodi ajal (minimaalselt kolm kuud). Harjutused muutuvad vastavalt koormustaluvuse paranemisele. Elu lõpuni ei ole vaja igapäevaselt harutusi teha!

Harjutuste põhieesmärgid

  1. Lihastunnetuse taastamine.
  2. Lihaskoordinatsiooni taastamine.
  3. Lihasjõu taastamine ja soovi korral sujuv üleminek tavatreeningutele.

Kui soovid end sünnitusest teadlikult taastada, siis oled oodatud vastuvõtule Tartus või Tallinnas.

Sünnitusjärgne skriining ultraheliuuringuga 60 minutit

100€

Kõhu- ja vaagnapõhjalihaste hindamine eri meetoditega

Vajadusel pehmekoeteraapia, kinesioteip

Soovitused treeninguteks või teraapiaplaan probleemide korral.

NB! Kui ONLINE broneerimissüsteemis vabasid aegasid ei ole, siis broneerige aeg helistades 1330!