NB! 2021.a. septembrini uusi patsiente vastu ei võta! Soovitame läbida online-taastusprogramm. Täpsem info?

Naiste tervise füsioterapeut tegeleb lisaks kõhu sirglihase diastaasi diagnoosimisele ja raviplaani koostamisele ka rasedusest, sünnitusest, günekoloogilistest operatsioonidest või menopausist tingitud vaagnapõhjalihaste nõrkuse, lõtvuse ja lihastoonuse probleemidega, samuti lahkliha rebenditest tuleneva valu ja liikumispiiratuse probleemidega. Samuti on oodatud naised, kellel esineb vaagnavöötmevalusid või kes raseduse ajal soovivad ennetada erinevate probleemide teket.

Konsultatsioonil hindan vastavalt probleemile süvendatult kõhulihaseid (palpatsioon/ ultraheli) ja/või vaagnapõhjalihaseid (palpatsioon/ ultraheli/ EMG), rühti ning probleemi tervikuna. Selle põhjal koostan teraapiaplaani ja annan koju korrigeerivate harjutuste kava. Vastavalt vajadusele kasutan ka kinesioteipi (nt kõhu-, seljalihastele, keisrilõikejärgselt jms), erinevaid manuaalseid võtteid kõhu- ja/või vaagnapõhjalihastele. 

NB! Kui oled hiljuti sünnitanud, tule vastuvõtule pärast sünnitusjärgset kontrolli (6-8 nädalat), v.a. juhtudel kui esineb tõsisemaid muresid juba varem. Kui põhiprobleemiks on vaagnapõhjahäired on oluline enne teraapiat välistada infektsioonid (günekoloogiline läbivaatus).

Kõhulihaste hindamine ultraheliga

Hoolimata sellest, et oman suurt kogemust kõhulihaste hindamisel palpatsiooni teel (üle 3000 Eesti naise) on kõige objektiivsem viis kõhulihaste hindamiseks ikkagi ultraheli. Ultraheliga saab hinnata kõhu sirglihase lahknemist, st kui palju on sidekude üleveninud, mis seisus on kollageenkiud, kas kaasneb ka kõhuseina songasid. Lisaks hindame süvalihaste aktiveerumist, mis on väga oluline harjutuste õppimisel ja kehatunnetuse taastumisel. Ultrahelipilt on nn “biotagasisidevahend”, millega saab lihastele õigeaegset kokkutõmbumist “taasõpetada”.

Kerelihaste aktiveerimise optimaalse järjestuse ja mustri (ehk siis milline lihas, millal kokku tõmbub ja milliste teiste lihastega kooskõlas see toimub) taastamist nimetatakse süvalihaste treeninguks. On ülioluline, et enne jõuharjutuste juurde asumist õpitakse kerelihaseid õigesti aktiveerima, sest ei saa ju tugevdada lihast, mida aju nn kasutadagi ei oska!

Kombineerides kõhulihaste hindamise palpatsiooni teel ja ultraheliga saan koostada kõige optimaalsema teraapiaplaani ning ravitulemused on kõige paremad! 

NB! Kõhu sirglihase lahknemist saab diagnoosida ultraheliga vaid vastava väljaõppe saanud arst, ultraheli spetsialist, füsioterapeut. Diastaasi ei saa diagnoosida palpatsiooni teel vähese kogemusega treener või sõbranna.

Diastaasi suuruse hindamine ultraheliga

Vaagnapõhjalihaste hindamine

Kui peamiseks probleemiks on vaagnapõhjahäired, siis on väga oluline enne harjutuste õppimist hinnata ka vaagnapõhjalihaseid. Eesmärk on keskenduda õigete lihaste leidmisele ja treenimisele (biofeedback-meetodil), lisaks õpetan lõdvestumis-hingamistehnikaid, kasutan manuaalteraapiat ja koostan koduse harjutusvara.

  •  Sõrme abil läbi viidud tupesisene palpatsioon ja vaagnapõhjalihaste jõu hindamine. Samuti hindab terapeut, kas vaagnapõhjalihastes esineb triggerpunkte jms.
  •  EMG biofeedback. Kõhukliinikus kasutatakse vastavalt individuaalsele vajadusele vaagmapõhjalihaste hindamiseks EMG-d, mille käigus pannakse tuppe väike elektrood (ei ole valus), tänu millele on võimalik leida õiged lihased üles, õppida efektiivset harjutuste tehnikat ning tajuda, et vaagnapõhjalihaste pingutamine on tõeline trenn, mitte ainult pissihäda kinni hoidmine. Patsiendile on see väga informatiivne, sest ekraanil on kõik ka näha. 
  • Vastavalt vajadusele kasutame EMG lihasstimulatsiooni.
Arvutiekraanile kuvatav pilt vaagnapõhjalihaste harjutuste tegemise ajal (EMG)

Soovitame füsioterapeudi poole pöörduda, kui esineb: