Kui raseduse ajal või pärast sünnitust tekib kõhu eesseinas olevate lihaste ja kudede ülevenitus külgsuunal ning laieneb lihaseid ühendav sidekoeline valgejoon üle normi (alates 2,5 cm ultrahelis), siis on tegemist diastaasiga.

Sünnitusjärgselt taastuvad kõhulihased iseeneslikult kaks kuni kolm kuud. Taastumine on kiirem naistel, kes on enne rasedust ja raseduse ajal kehaliselt aktiivsed.

Kui tunned kolm kuud pärast sünnitust, et kõht on teistsugune ja/või sa ei tunne oma kõhulihaseid ja/või esineb ka muid probleeme, mida enne rasedust ei olnud, siis ära jää ootama, vaid tule konsultatsioonile või sünnitusjärgsesse skriiningusse. NB! Teadusuuringud näitavad, et ilma kehalist aktiivsust rakendamata ei toimu märkimisväärset diastaasi iseeneslikku taastumist.

Tihti esinevad kaebused:

  • “Hommikuti on kõht ilus lame, kuid kui veidi joon või söön, siis õhtuks on kõht nagu rasedal.”
  • “Kaal on sama, mis enne rasedust, aga kõht ei tõmbu tagasi.”
  • “Teen trenni, kogu keha on juba vormis, aga kõhul ei ole mingit muutust.”
  • “Pärast rasedust ei suuda ma enam kõhtu sees hoida.”

NB! Väga oluline on mõista, et kõikide vormist väljas kõhtude süüdlane ei ole diastaas. Õige diagnoosi saamiseks on oluline ultraheliuuring.

Diastaas võib süveneda ka pärast sünnitust, kui lapse eest hoolitsemisel kasutatakse füüsiliselt raskeid, koormavaid ja mitte ergonoomilisi võtteid (lapse tõstmine, kandmine, vannitamine, kumera seljaga vankrikorvi vedamine, turvahälli tõstmine jms). Pole harv juhus, kui naine ütleb, et kolm kuud pärast sünnitust oli kõht paremas vormis kui kuus kuud hiljem.

Diastaas on märk sellest, et su keha vajab rasedus(t)ejärgselt teadlikumat treenimist. Ära keskendu liigselt vahele, mis sul kõhu sirglihaste vahel on. Taastusperioodil on vajalikud taastusharjutused, kuid eesmärk on jõuda järk-järgult intensiivsemate jõuharjutuste poole ja ühel päeval saad teha kõike ja palju efektiivsemalt kui varem.

Kui tunned, et soovid iseseisvalt treenida, siis võib sulle sobida 12-nädalane e-kursus “Sinu keha pärast sünnitust”, mida saad läbida kodust lahkumata.

Kui soovid personaalselt sulle koostatud taastusplaani, siis oled oodatud vastuvõtule Tartus või Tallinnas. Broneeri aeg mugavalt veebis.

Naiste tervise füsioterapeudi esmane konsultatsioon ultraheliga

100 €

Diastaasiteraapia pakett

Kellele diastaasi teraapia pakett sobib?

Diastaasi füsioteraapia pakett sobib sulle, kui sul on pärast sünnitust mure kõhu vormi saamisega ja kahtlustad või sul on diagnoositud kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas. Sa ei julge treenida, sest kardad olukorda halvendada või ei ole seni harjutustest abi saanud.

Diastaasi teraapia pakett sisaldab kolme kohtumist füsioterapeudiga:

Esmane visiit (60 minutit)

  • Ultraheliga kõhulihaste ja keha kui terviku hindamine. 
  • Taastusplaani koostamine.
  • Füsioterapeut õpetab süvalihaste aktiveerimise tehnikat, kasutab vajadusel EMG-d, kinesioteipimist. 
  • Kodused harjutused, mida on vaja igapäevaselt teha. 
  • Juurdepääs e-kursusele. 

Kordusvisiit nelja kuni kuue nädala pärast (30 minutit)

  • Edusammude hindamine.
  • Vajadusel taastusplaani muutmine. 

Kordusvisiit nelja kuni kuue nädala pärast (30 minutit)

  • Edusammude hindamine. 
  • Edasised soovitused igapäevaelu ja treeningute osas.

Miks valida diastaasi füsioteraapia pakett? 

Pakett on parim valik neile, kellel on raskusi järjepidevusega. Füsioterapeut aitab taastusperioodi läbida süstemaatilisemalt ning hoida motivatsiooni. Paketi läbimisel on võimalus konsulteerida füsioterapeudiga ka e-posti teel ja saada nõu ning tuge. Ka teadusuuringutes on leitud, et kolmekuuline juhendatud treening on efektiivsem kui iseseisev harjutamine.

Kuidas füsioterapeudiga kohtumiseks ette valmistuda?

Pane selga mugavad riided.

Diastaasiteraapia pakett (KLIENTIDE LEMMIK!)

190 €

Kolm individuaalset kohtumist.
Esmane visiit 60 minutit, lisaks kaks 30-minutilist vastuvõttu (intervall neli kuni kuus nädalat). 

Põhjalik hindamine.

Personaalne taastusplaan.

Soovi korral ligipääs online-programmile.