Rasedusest, sünnitusest, günekoloogilistest operatsioonidest või menopausist tingitud vaagnapõhjalihaste nõrkuse, lõtvuse ja lihastoonuse probleemide, samuti lahkliha rebenditest tuleneva valu ja liikumispiiratuse probleemide korral on püsivate tulemuste saavutamiseks vajalikud õiged harjutused, lõdvestumine, hingamistehnikad ja treeningud.

Vaagnapõhjalihaste nõrkus ning lõtvus toob tihti kaasa uriinilekked, roojapidamatuse, tundetu suguelu jm ebameeldivaid probleeme. Füsioterapeut on abiks vaagnapõhjalihaste tugevdamisel, koordineerib vajalikke treeninguid ja annab juhiseid harjutuste tegemiseks kodus. Vajadusel hindab füsioterapeut vaagnapõhjalihaseid kiire ja valutu EMG-meetodiga. See aitab leida õiged lihased, mis võimaldab õppida vajalikke harjutusi ja tehnikaid.

Vaagnapõhjalihaste kõrgenenud lihastoonus tekitab vaagna piirkonnas valu, seda nii vahekorras olles, kui ka välissuguelundite puudutusel. Füsioterapeut õpetab õigeid lõdvestumis- ja hingamistehnikaid, kasutab manuaalteraapiat ja õpetab harjutusi, mis maandavad pingeid ja valu.

Enne füsioterapeudi vastuvõtule pöördumist on oluline, et viimasest günekoloogilisest läbivaatusest ei oleks möödas rohkem kui üks aasta (sünnitusjärgselt kuus kuni kaheksa nädalat).  

Kui sul esineb mõni järgnevatest probleemidest, siis tea, et füsioterapeut saab sind aidata ja sinu elukvaliteeti parandada. Seda nii raseduse ajal, pärast sünnitust, günekoloogilisi operatsioone või menopausis.

  • Uriinilekked kui on tugev pissihäda, aevastades, köhides jms.
  • Uriinilekked sporti tehes (joostes, hüpates).
  • Raskused põie tühjendamisel, ebamugavustunne alakõhus.
  • Tundetu või valulik seksuaalelu.
  • Allavajed.
  • Õhu väljumine tupest treeningu või vahekorra ajal.

KUI LIHASTUNNETUS ON HÄIRUNUD EHK EI OSKA SUULISEL JUHENDAMISEL ÕIGEID LIHASEID PINGUTADA, SIIS ON SOOVITUSLIK TEHA LISAKS EMG UURING. Patsiendile on see väga informatiivne tänu ekraanipildile (eelnevalt paneme tuppe väikese elektroodi, mille paigaldamine ei ole valus). Biofeedback-meetodil treenimise eesmärgiks on leida õiged lihased üles, õppida efektiivset harjutuste tehnikat ja kordus visiidil saame arengu kohta kõige objektiivsema hinnangu anda. NB! EMG uuringu korral lisandub esmasel visiidil personaalse elektroodi hind 30 eurot (saab kasutada korduvalt ehk ühekordne lisaost).

Füsioterapeut Helle Nurmsalu on läbinud põhjaliku vaagnapõhjalihaste hindamise koolituse Inglismaal 2014. a ning on hinnanud ligi 200 naise vaagnapõhjalihase EMG elektroodiga Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rakendusuuringu raames ja kliinilises praktikas üle 500 naise.

Kui soovid personaalselt sulle koostatud taastusplaani, siis oled oodatud vastuvõtule Tartus või Tallinnas. Broneeri aeg mugavalt veebis.

Naiste tervise füsioterapeudi esmane konsultatsioon ultraheliga

100 €

Vaagnapõhjateraapia pakett

Vaagnapõhjateraapia pakett tagab parimad tulemused. Sobib sulle, kui soovid kindel olla, et teed füsioterapeudi harjutusi õigesti ja tahad oma edasiminekuid kaardistada, et tagada kindel ja püsiv tulemus.  

Vaagnapõhjalihaste füsioteraapia pakett sisaldab kolme kohtumist terapeudiga:

Esmane visiit (60 minutit)

  • Vaagnapõhjalihaste jõu, vastupidavuse, elastsuse hindamine. 
  • Füsioterapetut õpetab süvalihaste aktiveerimise, pingutamise ja lõdvestamise tehnikaid. 
  • Vajaduse korral manuaalteraapia lihaste lõdvestamiseks, mobiliseerimiseks, valu vähendamiseks.
  • Lihastunnetuse probleemide korral biofeedback treening või lihasstimulatsioon õigete lihaste üles leidmiseks. 
  • Taastusplaani koostamine, koduste harjutuste õppimine ja treeningvahendite soovitused.

Kordusvisiit nelja kuni kuue nädala pärast (30 minutit)

  • Edusammude hindamine.
  • Vajadusel taastusplaani muutmine. 

Kordusvisiit nelja kuni kuue nädala pärast (30 minutit)

  • Edusammude hindamine. 
  • Tehnikate õppimine, mis aitavad intensiivsematel treeningutel kõhusisest rõhku kontrollida, et vältida ülemäärast survet vaagnapõhjale. 

Kellele pakett sobib? 

Sobib sulle, kui sul esineb mõni järgnev vaagnapõhja probleem:

  • Uriinilekked (sh sportides), allavajed (tupe eesseina või tagaseina, emaka allavaje jms).
  • Tunned sünnituse järel valu suguelundite piirkonnas (puhkeolekus, liikumisel, vahekorras olles või isegi günekoloogilise läbivaatuse ajal).
  • Suguelu on tundetu ja ebamugav.
  • Valu vaagna piirkonnas, alaseljas, kõhus.
  • Hüsterektoomia või teiste günekoloogiliste operatsioonide järgselt.
  • Sa ei tunneta oma vaagnapõhjalihaseid ja soovid neid efektiivselt treenima hakata.

Miks valida vaagnapõhjalihaste füsioteraapia pakett? 

Harjutuste tegemine on väga tõhus, aga 25-40% naistel on vähenenud lihastunnetus ja nad ei oska õigesti vaagnapõhjalihaseid pingutada. Samuti tehakse harjutusi ebakorrapäraselt ja piisava pingutuseta. 

Pakett on parim valik neile, kellel on raskusi järjepidevusega. Füsioterapeut aitab taastusperioodi läbida süstemaatilisemalt ning hoida motivatsiooni. Paketi läbimisel on võimalus konsulteerida füsioterapeudiga ka e-posti teel ja saada nõu ning tuge. Juhendatud treening on kindlasti tõhusam, kui iseseisev harjutamine – teadusuuringutes on leitud, et kolmekuuline juhendatud treening on efektiivsem, kui iseseisev harjutamine.

Kuidas füsioterapeudiga kohtumiseks ette valmistuda?

Pane selga mugavad riided. Vaginaalseks läbivaatuseks on oluline, et ei esineks günekoloogilisi põletikke ning rohket vereeritust (menstruatsioon). Vaagnapõhjateraapiat ei tehta raseduse ajal (v.a erandjuhud koostöös günekoloogiga).

Kaua füsioteraapia kestab? Esmane visiit 60 minutit, lisaks kaks 30-minutilist vastuvõttu (intervall neli kuni kuus nädalat). 

 

Vaagnapõhjalihaste teraapia pakett

190 €

Kolm individuaalset kohtumist.

Põhjalik hindamine.

Personaalne harjutuskava.